Feeding Your Family On $2 A Day #FeedONE

charity 2

About a year ago I was challenged by the charity I work with The American Foundation For Children With Aids to participate in a fundraising and awareness campaign called #FeedONE. Basically it would require me to feed my family (all three meals) for the day on a budget of $2 and in doing so, they would like me to share the recipes I would be preparing.

My daughters are generally not picky eaters, but having a dad who can handle his business in the kitchen makes a ton of difference. Without sounding boastful, there are times I amaze myself at how creative I get on the stove… even with simple ingredients. But it can be said that that is the root of Caribbean cuisine. Simple ingredients enhanced by flavors of the islands and techniques which are a few hundred years old.

I’d like to make it clear that if it was a matter of cooking for myself, meals where sustenance was the only objective or if I was still living in the Caribbean where our kitchen garden supplied a lot of the food we cooked, there’s NO doubt that I could make do with the $2. However none of the above is true, so  rather than focus on ‘recipes’ I wanted to do things a bit different. So in producing the video (see below) I decided to take 5 local grocery stores (to me) and show you the cost of goods and the varying prices we deal with on a daily basis.

We’ll look at a few key/everyday ingredients .. milk, bread, eggs, chicken, butter and bananas!

After watching the video.. how do the prices compare to where you live? Could you feed your family on $2 a day? I’d love to get your feedback in the comments section below. I also urge you to take up the challenge, support the cause and to please share this link with your co-workers, friends, Facebook, Twitter and any other means you have of making this go viral.

Are you up for a more GRAND challenge?

climbup_logo

I’d love to have you join Tehya and I as we take on the highest  mountain in Africa – Read More : Conquering Kilimanjaro!

climb

Follow:
Share:

22 Comments

  1. Bernice Martin
    September 19, 2016 / 2:39 pm

    Blessings to you Chris lovely gesture. In T&T there’s nothing you can do with $2 it can only buy a lollipop.

  2. Joanne Williams
    September 19, 2016 / 3:31 pm

    Good Morning, Chris,

    I looked at your video, and i must say it is impossible to feed (1) one child
    where i live, which is Trinidad & Tobago, on two dollars, that would not
    be able to buy a healthy snack for them. But i love what you are doing…

  3. Donna Martinez
    September 19, 2016 / 4:15 pm

    I also live in Trinidad and I totally agree with the above comments and I am sure u know that too.

  4. Nicole Mohammed
    September 19, 2016 / 4:49 pm

    In Trinidad, 1 pound of potatoes cost $3. 1 pound of flour $3.50. 1 pound of chicken $8 and that’s the cheapest animal protein. 1 egg $2. 1 pound of tomatoes $10. Pumpkin $3. Melongene $6. Spinach $8. We can’t even feed one person one meal for $2

  5. September 19, 2016 / 5:06 pm

    Chris thanks for showing me the video and for USD1.90 you cannot even by bread, ok you can buy the cheapest bread, but you need butter, cheese, a lot more things. I like to help and asking you what is the amount that we have to give, there is a minimum or maximum or we put an amount from our heart. It is great to help and God will help us too. Me also started as a poor fellow into the Caribbean and on the island of Curacao, but so great that our poor parents work so hard to pay the education(school) for us and today we have a good job and income and so great to give to the poor ones, because we really know what poor means. So thanks for showing us this and telling you that on Curacao was impossible to feed a child with USD 2,00 Now I am a businessman I know what is poor and like to share with others who need to eat. Ready to give my contribution and thanks Chris, you are a wonderful person in helping those children.

  6. Maureen Richards
    September 19, 2016 / 5:21 pm

    Chris I can’t live on $2:00 a day and be healthy and not feel the hunger pangs. There is nothing in the grocery store that cheap, thank God for my garden that helps. I support a child in Uganda so that he might live another day with food in his belly. Thank you for what you are doing with these children.

  7. Gary, Trinidad and Tobago
    September 19, 2016 / 5:22 pm

    Greetings to you, very interesting video. I must say that dollar for dollar you guys are much better than us :- 1 slice loaf= $13.75, eggs -$18 -$20.00 per dozen, chicken $45 -$50.00 and the list goes on. the only thing you can get for less than $2.00 is one hops bread.

  8. Theodora Llanos
    September 19, 2016 / 7:21 pm

    Hi Chris, like all the other Trinbagoinan, we certainly cannot feed anyone with $2, not even for 1 meal.

  9. Barb
    September 19, 2016 / 7:34 pm

    It’s utterly impossible in St. Catharines Ontario. A tiny bowl of rice once a day might do it. Thank you Chris for bringing this to our attention. I will do my best to help.

  10. Thela
    September 19, 2016 / 8:34 pm

    I don’t think anyone can spend $2.a day and be
    Fed for a day. For a cheap meal maybe @2 each one.

  11. Carpow
    September 19, 2016 / 9:53 pm

    Chris I live in Jamaica and $2 can’t even buy a candy

  12. June Blackett
    September 19, 2016 / 9:57 pm

    Impossible to feed one person for 2 dollars a day, Probably get one fast food breakfast.

  13. rita khan
    September 19, 2016 / 10:23 pm

    Impossible to do that. Prices go up everyday

  14. Edward Jones
    September 19, 2016 / 11:00 pm

    Hi Chris, I live on Aruba and for $2 you will get a loaf of sliced bread and that’s it.
    Admire what you’re doing.

  15. Marie Gayle
    September 20, 2016 / 12:28 am

    Can’t feed anyone on $2.00 per day. That’s impossible. Cup of coffee and a buttered roll is $3.00

  16. Charmaine
    September 20, 2016 / 12:58 am

    Impossible Chris cost of living is very high nothing costs $2 anymore

  17. Cecil D MAITLAND
    September 20, 2016 / 2:01 am

    Chris I don’t know what year you are living in,this 2016 there’s nowhere on God’s green earth that I can survive on $2.00 period

  18. mary frances fuhrel
    September 20, 2016 / 2:37 am

    Hi Chris, This is a really interesting challenge. We live in central Florida, USA and for $2.00 there is not much to look forward to. The prices for those items that you were looking at in Canada are a bit less expensive here, but still, no way could anyone be healthy on $2.00 a day. That’s $14.00 a week. I guess, if I had $14.00 all at one time, I would try to buy powdered milk, peanut butter, bananas, bread and some leafy greens, but it would be monotonous to try to get by on that for a week, every meal, even if that little bit of money would buy these things. I will check into this charity more. Thank you for bringing this up here. I also love your site and have tried a number of your dishes, which are always delicious!

  19. Debra Wells
    September 20, 2016 / 12:15 pm

    Hi Chris. I live in the Dallas, Texas, but originally from St. Thomas Virgin Islands where the grocery prices are ridiculously expensive. Most times here in Texas I meet that $2.00 per meal or at least try to. They sell chicken here for sometimes $0.19 per lbs, bread for $1.00, rice for$1.00 etc. I try to stock up when money permits, because I also have an ill child who goes to the doctor monthly and don’t work long hours at time. When it comes to your kiddos you’d do what you got to even if that means as a parent your share is a bit smaller. I enjoyed your video. DRW

    • Susanna
      September 22, 2016 / 1:53 pm

      Same situation as me….. spaghetti and tomato sauce is very cheap and feed my two kids, even with parmisan cheese. You do what you can do, when you have to…..

  20. Roslyn Elbourne
    September 20, 2016 / 5:08 pm

    I love your drive and enthusiasm, but $2.00 cannot evev buy a healthy snack in T&T.

  21. Deborah Lucas-Barrington
    September 21, 2016 / 9:34 pm

    Hi Christ,( trini ) well dollar for dollar no, converting USD to TT maybe if you remove transport, gas etc, it might happen 1/2 lb chicken neck ,feet, or wing, 1/2 lentils or split peas, 1/4 rice or half lb four or uncooked corn flour and a 1/4 butter, and water from the pipe. it really no but if everything was in place and all you had to get was ingredients in the amount you want to feed 1 person, well!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *